Aktualno, Novice, Ostalo, Poni

V Centru Kope je potekal Večer za Pohorje

V okviru festivala Brati gore je v sredo, 18. decembra 2024 v Centru Kope, večnamenskem objektu Občine Mislinja na Kopah, v organizaciji RRA Koroška, potekal  Večer za Pohorje. V raznovrstnem programu so se zvrstile projekcije, okrogla miza ter predstavitev knjige.

V uvodnem pozdravu je direktor RRA Koroška, Uroš Rozman, izpostavil dolgoletna prizadevanja in aktivnosti RRA Koroška za bolj trajnostni razvoj območja Pohorja. Številni projekti, aktivna vloga v Partnerstvu za Pohorje in sedaj tudi pri bodočem upravljanju Regijskega parka Pohorje, so rezultat načrtnega dela posameznikov, podjetja ter širšega regijskega ter medregijskega povezovanja.

V osredjem delu dogodka je potekala okrogla miza »Regijski park Pohorje je tu. Kaj pa sedaj?«. Peter Zajc z RRA Koroška, geograf, med drugim tudi eden izmed podpredsednikov mednarodne alpske organizacije CIPRA International iz Lichensteina, se je pogovarjal z dvema pronicljivima sogovornikoma: z Andrejem Grmovškom, vrhunskim alpinistom ter je vodjem Regijskega parka Pohorje, s katerim upravlja Zavod Republike Slovenije za varstvo narave. In Andrejem Guličem, zgodovinarjem, dobrim poznavalcem pohorske preteklosti, tudi avtorjem knjige »Pohorje in Kozjak«: planinske koče, domovi, zavetišča, letovišča, zdravilišča, penzioni, razgledniki ter romarske točke na Pohorju in Kozjaku do konca druge svetovne vojne.

Pohorje je danes prostor številnih, tudi nasprotujočih, interesov ter konfliktov. Regijski park lahko ima pomembno vlogo pri usklajevanju interesov ter pomembno vlogo pri blaženju konfliktov.

Andrej Grmovšek je izpostavil, da park ima pomembno osveščevalno, komunikacijsko ter povezovalno vlogo, a niso vse »niti« v rokah parka. Vendar si bo park prizadeval za aktivno naslavljanja in usklajevanje številnih interesov, kar pa je izrazit tek na dolge proge. Mobilnost, tehnologija, marketing ter dostopnost informacij sta povzročila, da smo ljudje danes iz prostočasnih razlogov prisotni na bistveno večjem območju in odročnejših predelih, kot nekoč.

Peter Zajc je pri izpostavil dolgoletna prizadevanja za drugačno urejanja nelegalnih voženj z motornimi vozili v naravnem okolju, ki so na Pohorju resnično, in vedno bolj, pereča tema, žal tudi že s smrtnimi žrtvami ter poškodbami otrok. Vendar brez potrebne spremembe zakonodaje z nesorazmerno nizkimi globami, bodo spremembe, kljub obstoju Regijskega parka Pohorje, skoraj onemogočene. Ministrstvo za naravne vire in prostor je sicer poleti 2024 dalo v javno obravnavno spremembe Zakona o ohranjanju narave, ki bi te anomalije odpravile, vendar se zdi, da je proces ponovno zastal. Saj po znanih informacijah predlog Zakona še ni niti usklajen in ni bil posredovan naprej na obravnavo na Vladi RS, ki bi ga nato predložila v zakonodajni postopek Državnemu zboru RS.

Na Večeru za Pohorje sta bila predvajana še kratki video o projektu in rezultatih projekta Pohorka ter kratki animirani film »Divji petelin – skrivnostno življenje v letu in četrt«. Slednji je bil deležen pozornosti na več filmskih festivalih v Sloveniji. V letošnjem letu ga bo možno videti še na  Bovec outdoor film festivalu.

Spomnimo. RRA Koroška deluje kot ena izmed treh informacijskih točk Alpske konvencije v Sloveniji. Alpska konvencija je mednarodna pogodba za varstvo Alp in spodbujanje trajnostnega razvoja v alpski regiji ter pomeni sodelovanje osmih alpskih držav in Evropske unije.

Hkrati bo RRA Koroška sodelovala pri upravljanju v letu 2024 ustanovljenega Regijskega parka Pohorje. Pohorje je danes prostor številnih, tudi nasprotujočih, interesov ter konfliktov.

Festival Brati gore je bil zasnovan leta 11. decembra 2015. Na dan, ki so ga Združeni narodi razglasili za vsakoletni mednarodni dan gora. Zasnovan je bil z namenom obeležitve mednarodnega dneva gora in s ciljem spodbujanja dogodkov, posvečenih goram in literaturi, v različnih predelih Alp. Festival Brati gore spodbuja praznovanje kulturne raznolikosti in hkrati podobnosti v Alpah in ustvarja povezave med gorami in kulturo.

Za udeležbo na dogodku je bil organiziran brezplačen avtobusni prevoz na relaciji Mislinja– Slovenj Gradec–Kope in nazaj, s čimer smo prispevali k spodbujanja bolj trajnostne ter aktivni oblike mobilnosti.

Priloženo sporočilo za medije: Sporočilo_za_medije_Večer_za_Pohorje_RRA_Koroska_20122024

 

 

 

 

Deli novico:

Več novic

Skip to content